Kiskorú veszélyeztetése
Home » Kiskorú veszélyeztetése

Amikor egy autista gyermek nem kapja meg 

* a szakértői véleményében leírt fejlesztést

* az SNI Irányevekben foglalt, egyénre szabott bánásmódot

az bizony nagy baj!



Hogy miért?


Mert a fentiek biztosításának mellőzésével az adott óvoda - iskola megfosztja az adott gyermeket attól, hogy 

* sérülésspecifikus támogatást kaphasson

* a lehető legtöbbet kihozhassa magából

* jól érezhesse ő is magát a bőrében

* képességeihez mérten az adott közösségbe a lehető legnagyobb mértékben beilleszkedhessen, kortársai elfogadják


És ezzel együtt lehetőséget biztosít egy toxikus, bántalmazó környezet kialakulására is! 


Tehát a nem megfelelő környezet és a fejlesztés elmaradása bizonyíthatóan negatív hatással van az adott autista gyermek lelki és intellektuális fejlődésére!

Ezt persze a jogszabályok sem hagyják szó nélkül!

Kiskorú veszélyeztetése Btk. 208. §

Btk. 208. (1) A kiskorú nevelésére, felügyeletére vagy gondozására köteles személy [...] , aki e feladatából eredő kötelességét súlyosan megszegi, és ezzel a kiskorú testi, értelmi, erkölcsi vagy érzelmi fejlődését veszélyezteti, bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


Ennek fényében minden pedagógusnak jeleznie kell(ene..) írásban a munkáltatója felé, ha bármilyen okból kifolyólag nem tudja betartani az SNI irányelveket és SOS segítséget kell kérnie, hogy azokat mihamarabb be tudhassa tartani.

A munkáltatónak / fenntartónak pedig minden szükséges segítséget (legyen ez továbbképzés, szakmai konzultáció, speciális eszköz) meg kell(ene...) adnia, hogy a pedagógus megfelelő módon a jogi szabályokat és szakmai irányelveket betartva oktathassa - nevelhesse a kiskorú autista gyermeket is.

"A bűncselekmény tehát megvalósítható nem csak tevéssel (fizikális, érzelmi bántalmazás), hanem mulasztással is (szükségletek elhanyagolása, gyermek magára hagyása). 

Például egy pedagógus megvalósítja a kiskorú veszélyeztetésének bűntettét, ha a rábízott gyerekekkel szemben megalázó bánásmódot, fizikai bántalmazást alkalmaz

A kiskorú veszélyeztetése történhet a testi, értelmi, erkölcsi vagy érzelmi fejlődésére tekintettel. A tényállás megállapításához már önmagukban is elegendő ezeknek a tényezőknek a fennállása. Például a szülő, vagy felügyeletre kötelezett személy akkor is felelősségre vonható, ha a gyermek testi fejlődését veszélyezteti, vagy „csak” érzelmi, erkölcsi hátrányt okoz. A bíróság akkor fogja megállapítani a felelősséget, ha a veszélyhelyzet és a súlyos kötelességszegés között okozati viszony áll fenn."  (Az idézett rész forrása: https://drszep.hu/kiskoru-veszelyeztetese)

De nézzük meg, mit mond erről a témáról az Ügyészek Lapja:

"Az érzelmi fejlődés magában foglalja a kiskorú gyermek azon jogát, hogy érzelmileg kiegyensúlyozott felnőtté válhasson.25  Érzelmi fejlődés veszélyeztetésének minősül minden olyan súlyos kötelességszegés, amely olyan közvetlen ráhatást fejt ki a kiskorúra, vagy olyan körülményeket teremt részére, amelyek konkrétan akadályozzák a kiskorú testi adottságainak, értelmi képességének az erkölcsi normákhoz való (helyes) viszonyulását, továbbá minden olyan magatartás, amely az előbb elmondottakat elősegíti.26  Az érzelmi fejlődés veszélyeztetéséről van szó, amikor a gyermeket szülei elhanyagolják, érzelmileg elutasítják, vele szemben kiszámíthatatlan viselkedést tanúsítanak, érzelmi zsarolásnak, szóbeli megalázásnak, megszégyenítésnek teszik ki. "

A fentiek nyilvánvalóan igazak akkor is, ha ezt nem a szülő teszi, hanem a pedagógus. Vagyis ha az óvodában / iskolában "hanyagolják el" az SNI gyermek speciális igényeit vagy ha  "vele szemben kiszámíthatatlan viselkedést tanustanak" vagy ha "szóbeli megalázásnak, megszégyenítésnek teszik ki". 

"Az elkövetési magatartás ehelyütt is tipikusan különböző kötelességszegések sorozatával valósul meg, ebből kifolyólag az rendszerint veszélyt jelent a kiskorú testi, erkölcsi, értelmi és érzelmi fejlődésére egyaránt. "

"Abból eredendően, hogy a veszélyhelyzet megállapítása jogkérdés, erre szakértőt kirendelni nem lehet, hiszen az nem rendelkezhet kompetenciával annak eldöntésében. A jogalkalmazók azonban meglehetősen gyakran figyelmen kívül hagyják ezt, vagyis a veszélyhelyzet megállapítását szakkérdésnek tekintik, elegendő például arra az esetre gondolni, amikor a kirendelt igazságügyi pszichológus szakértő kompetenciáját túllépve szakvéleményt nyújt a kiskorú testi, érzelmi, értelmi vagy erkölcsi veszélyeztetésére nézve is.31" (Forrás: https://ugyeszeklapja.hu/?p=3870)


Amennyiben az adott óvoda - iskola nem nem kíván felhagyni törvényellenes, bántalmazó működésével, a szülő

* a legközelebbi rendőrörsön feljelentést tehet kiskorú veszélyeztetése miatt

* felkeresheti a gyermekjóléti szogálatot

* hívhatja a Gyermekvédelmi Főigazgatóság ingyenes zöld számát: +36-80-212021
Erről részletesen itt olvashatunk.



 



 

Scroll to Top