Bár tökéletesen megírt jogi szabályozással és SNI Irányelvekkel rendelkezünk, Magyarországon jelenleg a RIDEG integrálás a jellemző, mikoris az integráló óvodák - iskolák nagy kegyesen "beengedik" az autista gyermekeket kortársaik közé, de azt várják tőlük, hogy a bejárat előtt tegyék le szépen autizmusukat és az intézménybe belépve se ne érzékeljenek úgy, mintha autisták lennének, se ne dolgozzák úgy fel az információt, mintha autisták lennének, se ne viselkedjenek úgy, mintha autisták lennének és semmiképp ne igényeljenek speciális bánásmódot - módszertant vagy támogató eszközöket.
Mivel az SNI státusszal rendelkező autista gyermekek száma évről - évre nő, szeretnénk, ha ez sürgősen megváltozna, így a napokban megfogalmaztuk az alábbi levelet és 2025-02-14-én el is küldtük Hajnal Gabriella Elnök Asszonynak, Pintér Sándor Belügyminiszter Úrnak, Orbán Viktor Miniszterelnök Úrnak abban a reményben, hogy pártpolitikától függetlenül segítenek megoldani az egész hazánkat érintő komoly kihívást:
A levelet itt tudjátok megnyitni!
Ezt a levelet egy korábbi lista előzte meg, amit AZ ÁLMUNK oldalunkon olvashattok. Itt Judit összeszedte, mi mindenen is kellene ahhoz változtatni, hogy az autista gyermekkel rendelkező családoknak is élhető legyen az élet.
Szerencsére nem csak az ASDI-vár dolgozik azon, hogy az autista gyermekeket jobb körülmények fogadják az óvodákban - iskolákban, hanem sok más szervezet is és nagyon bölcsen nem csak külön - külön harcol mindenki ott, ahol van, hanem sokak megértették az ÖSSZEFOGÁS EREJÉT és igyekszenek kihasználni, ahogy mi is!
Ilyen összefogás keretében születtek MINTA LEVELEK, amit a szülőknek csak ki kell tölteniük, csak kicsit a saját gyermekük esetére kell átformálnijuk és már küldhetik is!
Már nincs szükség arra, hogy minden egyes szülő külök - külön ugyanazzal a problémával napokig az internetet bújja mindenféle jogszabályt keresve.
A leveleket az Autispektrum Egyesületnek, a Mozaik Egyesületnek és a TASZnak köszönhetjük!
A fenti leveleket a Mozaik Egyesülethez tartozó szülők tesztelték, így a címzés az ő tankerületük adatait tartalmazza.
Amennyiben mi nem a Szigetszentmiklósi Tankerületi Központhoz tartozó iskolába járatjuk gyermekünket, úgy értelemszerűen a címzést is át kell írnunk a saját tankerületi központunk adataira!
A tankerületi központok listáját itt találjuk meg: https://kk.gov.hu/tankeruletek
1, az "Intézményeink" résznél tudjuk kikeresni a saját iskolánkat és ezzel leellenőrizni, hogy valóban ahhoz a tankerülethez tartozunk-e
2, a "Közérdekű adatok" résznél találjuk meg a tankerület nevét, postázási címét
3, a "Szervezet" résznél találjuk meg a tankerület vezetőjének nevét és email címét (ha itt nincs email cím, a tankerületére is lehet küldeni)
A gyermekünk adataival és az ő problémájára személyre szabott levél sablont érdemes emailben is elküldeni, de tértivevényes ajánlott levélként is. Ez utóbbira azért van szükség, mert az ilyen leveleket iktatni kell és annak pedig nyoma van (később nem letagadható...).
A Tankerületnek 30 napja van arra, hogy
1, belső vizsgálat keretében kivizsgálja az ügyet
2, döntést hozzon
3, megindokolja döntésétHa valamiért nem tudják ezt 30 napon belül levezényelni, akkor erről a szülőt értesíteni kell és meg kell indokolni a késedelmet! 6 hónapnál tovább nem engedélyezi a jogszabály egy-egy ügy kivizsgálását! Vagyis fél év alatt rendeznie kell minden iskolának a helyzetet és véget kell vetni a szülő által kifogásolt jogtipró gyakorlatnak!
Az összefogás erejét érdemes itt is kihasználni!
1, tudjuk meg, van-e az osztályban / évfolyamban / iskolában más családnak hasonló problémája, mint nekünk
<-- ebben az SZMK-s szülőtárs tud nekünk segíteni a többi SZMK-s szülőn keresztül
Jelezni kell nekik, hogy keressük az iskolába járó többi SNI gyermek szüleit és egy email címet vagy telefonszámot érdemes megadni, amin keresztül jelentkezhetnek.
2, tudjuk meg, vannak-e a tankerület másik iskoláiban más családnak hasonló problémája, mint nekünk
<-- ezt a helyi szülői (vagy általános témájú) FB csoportban tudjuk megtudni: Keressük X tankerület iskoláiba járó SNI (vagy autista) gyermekek szüleit
<-- ezt a sok -sok auti szülőcsoportban is nyiltan megkérdezhetjük köntörfalazás nélkül
3, Ha rátaláltunk a többi szülőre, érdemes egyszerre elküldeni kinek - kinek a saját panaszlevelét, mert ha sok panasz érkezik egyszerre, akkor bizony komolyabban fogják venni a panaszokat, mintha egyedül próbálunk bármit is elérni!
S végül, de nem utolsó sorban: Nagyon fontos, hogy a Mozaik Egyesület felé jelezzük a tapasztalatankat a mozaikegy@gmail.com email címen, akár segített a levélsablon, akár újabb problémába ütköztünk! Ha az egyesület kap visszajelzést, akkor tudnak minket újabb levelekkel jogi információval ellátni, hogy végül minden autista gyermek megkaphassa a neki járó környezetet / bánásmódot / eszközöket / differenciálást / fejlesztést / felkésztést minden állami iskolában.
Ha nem állami, hanem egyházi vagy alapítványi fenntartású iskolába járatjuk gyermekünket, ugyanúgy írhatunk levelet csak figyelnünk kell a sablonok tartalmára és kivenni azokat a részeket, ami nem vonatkozik ezekre az iskolákra (pl. nem hivatkozhatunk arra, hogy mi az állam feladata... de a többi jogszabályra természetesen igen).